tehnika supanja
Eric Terrien

Da lahko začnemo z učenjem supanja, se je treba najprej naučiti, kako obdržati ravnotežje, šele nato, kako usmerjati desko in jo učinkovito obračati.

KORAK št. 1:

Strokovnjaki predlagajo, da se za prvi poskus supanja odločite za bajer, jezero ali pristanišče, tam, kjer je voda povsem mirna. Postavite desko v vodo in poskusite najti ravnotežno točko na deski, ki mora biti v sredini deske. Na deski najprej pokleknite, šele nato poskušajte vstati. Kmalu boste začutili stabilnost in vam ne bo težko stati na sredini deske, obrnjeni naprej, v razkoraku v širini ramen ali bokov. Če stojite preveč naprej, se bo sprednji del oziroma nos deske potopil in pri prvih zamahih vas bo odneslo z deske. Če stojite predaleč nazaj, se bo potopil rep deske in tako zmanjšal hitrost zaradi prekomernega upora. Noge naj ostanejo vzporedne in med obema stranskima robovoma, ne na njih.  Prsti na nogah naj bodo usmerjeni naprej, kolena rahlo pokrčena, hrbet pa vzravnan. Ko skušate ujeti ravnotežje, si pomagajte z boki, glavo in ramena pa ohranite stabilna in pokončna. Izogibajte se skušnjavi, da bi gledali v noge, vaš pogled mora biti usmerjen naprej in na isti višini kot obzorje. Pogosto so prav te prve napake vzrok za težje napredovanje. Poskusite se jim izogniti in veliko bolj zabavno vam bo učenje te imenitne vodne aktivnosti.

KORAK št.2:

Ko boste se boste počutili dovolj stabilne, se počasi učite veslati z obeh strani. Da ohranite ravnotežje na vaši deski, raje upognite kolena, kot da se s trupom pomikate naprej, sicer se boste neprestano borili, da bi ohranili ravnotežje. Raje nekoliko upognite kolena in obdržite raven hrbet. Tako vam bo uspelo ohraniti ustrezno ravnovesje deske in lahko boste začeli z veslanjem.

Zavesljaj začnemo z iztegnjeno roko, s komolcem obrnjenim stran od deske, nato veslo potopimo v vodo in ga v rahli diagonali od deske vodimo od nosa v smeri repa. Mnogi mislijo, da mora veslo prepotovati vso dolžino deske.  Pravzaprav pa 80 odstotkov moči prihaja od točke, kjer veslo vstopi v vodo, do tam, kjer bi jo moralo zapustiti – pri nogah. Zato je treba roko iztegniti čim dlje je mogoče, saj je dovolj velik izteg najbolj pomembna stvar za ustvarjanje dobrega zavesljaja. Tak zaveslaj bo močnejši in deska bo dosegla večjo hitrost.

Pomembno je tudi, da je roka, ki drži veslo pri držaju, ves čas blizu višine oči. Če boste zaveslali pod svoje noge, se bo vrh vesla (in z njim roka) spustil nižje in izgubilo se bo veliko energije. Veslo naj ves čas ostane navpično, svoje telo pa pomaknite naprej. Uporabite boke in noge, ne pa roke, da bi z njim povlekli veslo k sebi. Ko pomaknete boke naprej, deska dobi pospešek in sekundo drsenja.

Če pride do padca pri veslanju, poskusite pasti v vodo in ne na desko, da se ne poškodujete. Če vam potem odnese desko in veslo, najprej plavajte do deske in veslajte z rokami do vesla.

KORAK št.3:

Poskusite obrniti desko za 180 stopinj v mirujočem stanju. Ta obrat je eden najlažjih za učenje. En dolg zavesljaj naprej ali nazaj in že se deska začne sama obračati iz mirujočega položaja za 180 stopinj v stran, v katero se želite obrniti. Še vedno pa morate ohraniti ravnotežje in ravno držo, da se deska ne bi nagnila preveč naprej ali nazaj.

Nato se lahko lotite počasne hoje in hitrejših zavesljajev. Na veslo se poskusite navaditi kot na podaljšek vaše roke, pričnite ga uporabljati kot orodje, da vam ne bo predstavljal ovire. Osnovna tehnika za usmerjanje je več zamahov na eni strani, kar bo povzročilo, da se premaknete v tej smeri. Za hitrejši zavoj,  prenesite več teže na nogo, kamor želite desko obrniti. Ne pozabite, da naj kolena ostanejo pokrčena in hrbet raven za pravilno ravnovesje.

Da bi obrnili desko za 180 stopinj pri plovbi, morate najprej pridobiti na hitrosti, ki je ključna pri tem obratu in bo pomagala pri obračanju deske. Nato stopite nekaj korakov nazaj, zaradi česar se bo rep deske nekoliko potopil, hkrati pa naredite močan zavesljaj na tisti strani, v katero se želite obrniti. Ko se deska že obrača, naredite še en močan zavesljaj na drugi strani, medtem ko se hitro prestopite naprej, da se deska neha vrteti.

Ko boste osvojili osnove supanja, poskusite veslati v izpadnem koraku, na kolenih, morda celo v počepu.

KORAK št.4:

Vaši prvi zavesljaji na manj mirnih vodah naj bodo na manjših, preprostih valovih ali brzicah. Za lastno varnost bo bolje, da ste dodatno zavarovani z neoprenom, s čelado, rešilnim jopičem ali vsaj z vrvico okoli gležnja. Veslajte na svoji deski proti prihajajočim valovom, potem potisnete eno od nog okoli 30 centimetrov nazaj, da dvignete nos deske nekoliko navzgor in ko se dvigujete nad val, premaknete svojo težo naprej.  Morda boste se boste ta korak želeli naučiti tudi, ko veslate na kolenih. Podobno je pri brzicah. Prednji del je treba dvigniti v pravem trenutku, nato pa zaveslati in se potegniti čez oviro.

SUPanje na valovih na surf spotih

Veslajte okoli deskarjev v lineup-u, da bi dobili dober občutek za to, kje se val zlomi in kako se deska obnaša, ko se pod njo z ene strani na drugo valijo valovi. Ker ste hitrejši z veslom kot samo z rokami, lahko čakate dlje na odprtem morju in izberete svoj val.

Ko vidite obetaven set valov, se na hitro obrnite za 180 s pivot obratom (kot šestilo), tako da je val za vami. Prepričajte se, da nihče drug ne vesla na ta val, nato začnite veslati 20 do 25 metrov pred prihodom vala. Če se val lomi na desno, najprej močno veslajte na vaši desni strani, da pridobite zagon. Pazite, da ste še vedno usmerjeni k obali. Nato tik preden vas val doseže, prestavite veslo na levo stran, da nagnete vašo desko v val. Hitro se prestopite iz pozicije kjer imate noge vzporedno v pozicijo kot na snowboardu, skateboardu ali surfu za valove – torej eno nogo spredaj in drugo zadaj s prsti obrnjenimi proti robu deske obenem pa prenesete svojo težo na zadnjo nogo, ko vas začne val nositi. Če bi stali kot se stoji na SUP deski med veslanjem po mirnih vodah, bi vas vrglo nazaj ali naprej.

Ko vas val začne nositi, boste hitro pridobili na hitrosti. Če veslo povlečete za seboj, ga uporabljate kot krmilo za ostre zavoje, ali, če se znajdete na počasnem delu vala, zagrebete v vodo in veslate, da pridobite hitrost.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.