Zaradi supanja bodo vse vaše aktivnosti na morju dobile novo dimenzijo, odpirale pa se vam bodo tudi številne nove možnosti za rekreacijo na jezerih, rekah in bajerjih, na katere prej še pomislili ne bi. Si lahko mislite, da priveslate do šole, faksa ali službe? Ja, tudi pri nas je to mogoče.

SUP-zemljevid-slovenija

Kje vse lahko SUPamo v Sloveniji?

Za rekreativno vadbo supanja je lahko dovolj dober skorajda vsak bajer ali malo širši in globlji potok, potrebni niso ne valovi ne veter. Rekreativci se tako lahko zabavate na vseh mirnih rekah, jezerih ali morju. V lepem vremenu se odpravite na supanje po celotni slovenski morski obali, na večja jezera (Bled, Bohinj, Velenjsko, Šmartinsko, Cerkniško jezero) ali po toku rek, denimo po Ljubljanici (od Ljubljane do Podpeči), Savi (Zbiljsko in Trbojsko jezero), mirnih delih Krke, Kolpe, Drave, Mure…

Nekaj idej iz naših izletov:

Profesionalci pa se bodo odločili za podobne kraje kot deskarji na valovih, ali pa za bolj divje reke, kot je Soča, pri čemer je pametno poleg neoprenske obleke imeti še čelado in rešilni jopič, saj je spust precej zahteven in terja veliko mero ravnotežja, še posebno na brzicah, kjer se je treba hkrati spopadati še z rečnim tokom. Pri res divjih brzicah, lahko na desko pokleknemo, se usedemo ali uležemo, da rešimo nastale težave z ravnotežjem.

SUPanje pred Piranom
SUPanje pred Piranom

Kje vse lahko SUPamo po svetu?

Še več možnosti za supanje različnih težavnostnih stopenj je drugod po Evropi in svetu, ne le na Havajih. V zahtevnejšem supanju po valovih se lahko preizkusite tako pri naših zahodnih sosedih Italijanih, pa Franciji, na celotnem britanskem otočju, v Skandinaviji ali na Mediteranu (vse od Grčije do Portugalske) in po manj znanih ruskih rekah. Ali če smo natančnejši, vsi t.i. »surf spoti« v Evropi – v Barbarigi, Dajli, Novem Gradu, Medulinu in drugje v hrvaški Istri, Gradež, Lignano, Jesola in Levanto v Italiji, celoten Biskajski zaliv v Franciji in Španiji, od Penicha do južne portugalske obale Algarve, pa seveda Kanarski otoki in Madeira. Da o neštetih možnostih supanja v Kostariki, Mehiki, Čilu ali Indoneziji, Avstraliji in Južnoafriški republiki niti ne govorimo.

Po drugi strani pa je supanje eden od najbolj sijajnih načinov spoznavanja evropskih prestolnic in njihovih znamenitosti v bližini reke, ki teče skozi mesto, denimo vseh pariških ob Seni ali londonskih simbolov ob Temzi.

SUP tekmovanja

Kot vsaka rekreacija je tudi supanje razvilo svoje tekmovalne veje. Tekme potekajo številnih predelih Severne, Srednje in Južne Amerike, Avstraliji in Novi Zelandiji, Aziji ter v Evropi (od Irske, Velike Britanije, Švedske, Norveške, Španije, Francije pa vse do Nemčije).

Svetovno prvenstvo 2012 je bilo februarja v Mirafloresu v Peruju, SUP svetovna turneja pa se začne na Havajih, nato se seli v Francijo, Tahiti, Brazilijo, Kalifornijo in konča na neznani lokaciji, ki jo izberejo vsako leto naknadno (v 2011 je bilo v Sapinusu na Tahitiju).

Zanimiva so tudi tekmovanja v premagovanju daljših razdalj tako po morjih kot po rekah, kjer je med najuspešnejšimi Bart De Zwart. Sam je v petih dneh preveslal od havajskega otočja Big Island po severni strani do otoka Kauai v havajskem arhipelagu, kar je 300 navtičnih milj oziroma okoli 500 km. Podal je tudi od Anglije do Nizozemske (Zandvoort), kar mu je za 182 kilometrov vzelo 37,5 ur.

Zanimive so tudi Ocean Games, ki jih od 2007 organizirajo v okviru Waterman’s league in so odgovor na priljubljene X-Games. Na tekmi neustrašni suparji, deskarji, windsurfarji in kajtarji tekmujejo, kdo lepše odpelje val, ki mu sega visoko nad glavo. Poleg tega organizatorji želijo dati zgled za prihodnje generacije s spodbujanjem spoštovanja okolja in drugih, prilagajanja naravi, vsestranskosti športa in inovativnosti, obenem pa tudi s spodbujanjem ohranjanja tradicije.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.