SUP Veslo

Veslo za supanje sestavlja list, drog in držaj. Tudi tu je na voljo več oblik glede na naše predznanje in vrsto supanja, lahko so plastična, aluminijasta, lesena, karbonska, različnih oblik držaja, nastavljiva ali fiksne dolžine, večdelna ali enodelna… Navadno so narejena iz ogljika, steklenih vlaken ali lesa, imajo ploski list na enem koncu in na drugem koncu dolge gladke gredi še držaj. List je širok nekje od 15 do 25 centimetrov, gred pa je ovalna ali okrogla z 1,5-4 centimetre premera in meri od 170 do 220 centimetrov v dolžino. Na voljo so listi različnih oblik in imajo zato različne lastnosti. Običajno ima obliko kot lopar za peko pice, včasih z majhno kobilico na hrbtni strani, druge pogosto uporabljene oblike sta diamantna ali oblika, ki jo uporabljajo kajakaši in kanuisti.

SUP-vesla-in-ostala-oprema

Kako izbrati pravo veslo?

Za pravilno SUP-anje potrebujemo veslo prave dolžine in velikosti.

Za rekreativno veslanje po mirnih vodah bo zadostovalo univerzalno veslo, po možnosti nastavljivo po dolžini od 190 do 215 centimetrov. Izbirajte čim lažja vesla iz lažjih materialov, kot so steklena vlakna, karbon, itd.  Seveda ponavadi lažji in boljši materiali pomenijo tudi višjo ceno. Poenostavljeno pravilo glede dolžine vesla pravi, da naj bo njegova velikost med 15 do 20 centimetrov nad vašo višino.

Kako uporabljati veslo?

Ko se že počutite dovolj stabilne na svoji deski, z eno roko primite veslo na vrhu, pri držaju, z drugo pa nižje na veslu, nekje na prvi tretjini. Če veslate na desni strani deske, je desna roka nižje na veslu, za levo stran velja torej obratna pozicija rok. Roke ohranite ravne in ko veslate, zasukajte svoje telo. Zamislite si, kot da veslate s torzom in ne rokami, tako boste imeli večjo moč. Nato zaveslate tako, da potisnete z zgornjo roko na navzdol in z listom vesla zaveslate v vodo nekje 30-50 centimetrov pred vami.  Nato veslo vlečete v podobnem gibanju skozi vodo dokler list vesla vse do svojega gležnja, ko ga lahko potegnete iz vode. Zavesljaj ima največji učinek, če ga začnete daleč spredaj, se pravi z iztegnjeno spodnjo roko, in potopite celoten list v vodo, vendar ne vztrajate do konca deske, temveč ga potegnete ven ne dlje kot 30 centimetrov za nami. Pomembno je, da veslo skozi vodo potuje mirno, da so na začetku zamahi bolj krajši in bližje ob deski. Da bi šli kolikor toliko naravnost, naredite okoli 4 ali 5 zavesljajev na eni strani in potem enako število še na drugi strani, pri čemer obrnete položaj rok.

Varnostna vrvica – Leash

Tako kot pri deskanju na valovih ali na vodi je tudi pri supanju priporočljiva uporaba varnostne vrvice. Predvsem suparji na divjih vodah in visokih oceanskih valovih skorajda ne smejo odveslati v vodo brez vrvice. A ker nikoli ne vemo, kdaj se bo spremenila moč vetra na mirnih vodah ali v zavetrju morskega zaliva brez valov, je tudi takrat dobro, če si okoli gležnja pripnemo vrvico, ki je na drugi strani pripeta na rep deske. Še posebno to velja za začetnike, kjer so padci v vodo pogostejši in lahko veter ali tokovi kaj hitro odnesejo desko daleč stran.

Večina vrvic je narejenih iz poliuretana – rahlo raztegljive in močne plastike. Je zelo obstojna in se ne zlomi, lahko pa se ob hudem udarcu ali močnem pritisku pretrga.

Vrvice si med veslanjem, deskanjem ali plovbo nikoli ne zavijte okoli roke ali jo zgrabite, ker vam lahko sila vala, brzice ali toka povzroči hude poškodbe ali celo odtrga kakšen prst. Če se vrvica zatakne za kakšen predmet pod vodo, predvsem skale in čeri, hitro odpnite varnostni trak okoli gležnja. V opozorilo tudi, da je treba pri divjih rekah poleg vrvice uporabljati še vso drugo varnostno opremo (čelada, rešilni jopič), če se podajamo v neznano pa tudi spremstvo vodnika z licenco.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.