Eno bolj pogostih vprašanj, ki ga prejmemo je: “Katero desko naj izberemo za našo družino? Vsi smo začetniki in bi občasno radi tudi supali.

Ker je na tržišču nasploh kar precej različnih desk, se je včasih težko odločiti za pravo. Naj najprej povem, da je večina desk, primernih tudi za začetnike in za družine. Tako je mogoče lažje našteti, katere deske NISO primerne za tiste, ki se prvič srečujejo s supanjem – to so tekmovalne deske (race, za tekmovalce), wave deske (če ne mislite voziti valov nima smisla kupovati wave deske) in touring deske (namenjene tistim, ki se bodo z veslanjem ukvarjali bolj resno in jim je bolj pomembna hitrost deske kot stabilnost). Slabost naštetih desk z vidika začetnika je, da so manj stabilne in zato bolj primerne za tiste bolj izkušene.

SUP-za-družinsko-uporabo
SUP za družinsko uporabo

Sicer pa svetujem, da pri izbiri upoštevate sledeče:

DOLŽINA/VOLUMEN/NOSILNOST DESKE: Če bo desko uporabljala cela družina, starši in otroci, potem glejte dolžine med 10′ in 11′ oz. med cca. 300 in 340cm. Če pa bi se radi na deski vozili v paru, recimo da odrasel vesla, otrok pa sedi zraven, potem glejte najdaljše deske oz. deske s čim več volumna, saj so bolj stabilne in primerne za večjo težo. Deski da stabilnost oblika (širša je bolj stabilna) in volumen (večja je prostornina deske, bolj je stabilna). Običajno večja dolžina pomeni tudi večji volumen, je pa tudi nekaj modelov desk, ki so zaradi praktičnosti krajše, a so vseeno oblikovane tako, da imajo veliko prostornino. Običajno so pri deski zapisani vsi trije podatki dolžina, volumen in nosilnost. Za začetnike naj bo volumen deske dobre 2x večji od teže osebe, ki jo bo uporabljala.

TEŽA DESKE: Razlika med različnimi načini izdelave SUP desk je predvsem v teži in trpežnosti deske. Z lažjo desko je bolj enostavno ravnati, je na vodi tudi nekaj bolj okretna in nasploh je lažja za prenašanje, primerno temu so lažje deske tudi dražje. Tu je seveda govora o trdnih deskah. Danes so za domačo uporabo najbolj popularne napihljive deske. Trdne SUP deske so splošno velike in nerodne za transport, zato so napihljive sup deske precej bolj praktične. Pri teh teža ne igra kakšne bistvene vloge, saj razlike niso tako velike, deske pa se večinoma zložijo v priročen nahrbtnik, ki omogoča enostaven transport deske, tako da se nekaj dodatnih gramov gor ali dol ne pozna tako zelo.

TRDNA ALI NAPIHLJIVA: Napihljiva deska je prav tako primerna za družine in začetnike, precej lažje se jo nosi okoli, ko pa je ne potrebujemo se pospravi v vrečo in je tako veliko bolj praktična za transport in shranjevanje. Slabost napihljivih desk je, da jo je treba pač vsakič pred uporabo napihniti in da, ker je napihnjena, ni tako toga in zato slabše drsi po vodi. Togost se najbolj pozna pri veslanju po morju, ko nasproti prihajajo valovi. Takrat se čuti rahlo upogibanje napihljivih desk. Togost napihljive deske je odvisna tudi od kvalitete deske in tega, kako močno smemo desko napolniti z zrakom. Večji pritisk kot prenese, bolj bo trda. Boljše deske lahko napolnimo do 1 bara, slabše pa tam do dveh tretjin te vrednosti (kar je po mojem mnenju premalo), vendar pa maksimalni pritisk ni edino merilo togosti. Cenejše deske bodo ob istem tlaku (pr 1 bar) manj toge kot nekatere boljše, ki večjo togost dosegajo tudi z zasnovo notranjosti deske.

NAJEM: Za začetek je desko najboljše kar najeti, tako pridemo v prvi stik s sup deskami in se potem lažje odločimo kako in kaj, če nas supanje tako navduši, da se odločimo za lastno desko. Najem sup desk je možen tudi pri nas.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.